NorComp 170-025-171L020
170-025-171L020 picture photo
Mfg. Part Number
170-025-171L020
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DB25 CRIMP MALE YLW CHROME
Datasheet Download
170-025-171L020.pdf
Availability of 170-025-171L020
QUANTITY
170-025-171L020 Order Process
Ship out your order
Specifications of 170-025-171L020
Internal Part NumberEIS-170-025-171L020
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Series170
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 125°C
Mating Cycles-
Dielectric Material-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170-025-171L020
Related Links170-025, 170-025-171L020 Datasheet, NorComp Distributor
170-025-171L020 Details Description
Related parts for 170-025-171L020
IC OPT-ISOLATED MULTIFUNC 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
Crystal 4.8000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 30V 100MA SC90 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS datasheet.pdf
26POS F R/A H.D FILT.TY4 datasheet.pdf