Cornell Dubilier Electronics 170273J160AA
170273J160AA picture photo
Mfg. Part Number
170273J160AA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
170273J160AA.pdf
Availability of 170273J160AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170273J160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 170273J160AA
Internal Part NumberEIS-170273J160AA
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170273J160AA
Related Links170273, 170273J160AA Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170273J160AA Details Description
Related parts for 170273J160AA
IDC CABLE - MDM34T/MC34M/X datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN LOOP PLUG FOR TWINAX CONN datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount Solder datasheet.pdf