Eaton (formerly Cooper Bussmann) 170M1562
170M1562 picture photo
Mfg. Part Number
170M1562
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 32A 690V DIN 000 GR UC
Datasheet Download
170M1562.pdf
Availability of 170M1562
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170M1562 Order Process
Ship out your order
Specifications of 170M1562
Internal Part NumberEIS-170M1562
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
Series-
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated690VAC
Current32A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.087" L x 0.807" W x 2.047" H (53.00mm x 20.50mm x 52.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t270
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170M1562
Related Links170M, 170M1562 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
170M1562 Details Description
Related parts for 170M1562
IC ISOLATED FB GENERATOR 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-2F22 datasheet.pdf
D4SL-3NDG-DN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf