NorComp 171-037-201L011
171-037-201L011 picture photo
Mfg. Part Number
171-037-201L011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
171-037-201L011.pdf
Availability of 171-037-201L011
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
171-037-201L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-037-201L011
Internal Part NumberEIS-171-037-201L011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-037-201L011
Related Links171-037, 171-037-201L011 Datasheet, NorComp Distributor
171-037-201L011 Details Description
Related parts for 171-037-201L011
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY M25 datasheet.pdf
IC PCIE SWITCH 324BGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
2200UF 50V 16X31MM 105C 3000H datasheet.pdf