NorComp 172-025-202R031
172-025-202R031 picture photo
Mfg. Part Number
172-025-202R031
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-025-202R031.pdf
Availability of 172-025-202R031
QUANTITY
172-025-202R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-025-202R031
Internal Part NumberEIS-172-025-202R031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-025-202R031 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-025-202Rxx1.pdf172-025-202Rxx1.stp172-025-202Rxx1.igs
Standard Package25
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-025-202R031
Related Links172-025, 172-025-202R031 Datasheet, NorComp Distributor
172-025-202R031 Details Description
Related parts for 172-025-202R031
CAP ALUM 680UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 672FPBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC RECLOCKER 3GBPS HD/SD 24WQFN datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf