NorComp 172-E15-102R011
172-E15-102R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-102R011
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-102R011.pdf
Availability of 172-E15-102R011
QUANTITY
172-E15-102R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-102R011
Internal Part NumberEIS-172-E15-102R011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E15-102R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E15-10zRzz1.pdf
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-102R011
Related Links172-E15, 172-E15-102R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-102R011 Details Description
Related parts for 172-E15-102R011
IMPACT BP 4X10 GL SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
UMY5-2424 SAFETY MAT datasheet.pdf
EJECTOR BLADE datasheet.pdf
IC DIVIDER LVPECL 16-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IMPACT 5X12 BP INSERTION TOOL CU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf