NorComp 172-E15-102R021
172-E15-102R021 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-102R021
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-102R021.pdf
Availability of 172-E15-102R021
QUANTITY
172-E15-102R021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-102R021
Internal Part NumberEIS-172-E15-102R021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E15-102R021 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E15-10zRzz1.pdf
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-102R021
Related Links172-E15, 172-E15-102R021 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-102R021 Details Description
Related parts for 172-E15-102R021
IC FPGA 284 I/O 456FBGA datasheet.pdf
IC FPGA 706 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
USB TO QUAD UART datasheet.pdf
ADAPTER 32TSOP TO 32DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.92A 100 MOHM datasheet.pdf
OSCILLOSCOPE CURRENT PROBE 1MHZ datasheet.pdf