NorComp 172-E15-112-001
172-E15-112-001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-112-001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E15-112-001.pdf
Availability of 172-E15-112-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E15-112-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-112-001
Internal Part NumberEIS-172-E15-112-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-112-001
Related Links172-E15, 172-E15-112-001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-112-001 Details Description
Related parts for 172-E15-112-001
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO MICRO8 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RESONATOR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220NFM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf