NorComp 173-E15-213R001
173-E15-213R001 picture photo
Mfg. Part Number
173-E15-213R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E15-213R001.pdf
Availability of 173-E15-213R001
QUANTITY
173-E15-213R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E15-213R001
Internal Part NumberEIS-173-E15-213R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model173-015-212Rzz1.pdf173-015-212Rzz1.stp173-015-212Rzz1.igs
Standard Package80
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E15-213R001
Related Links173-E15, 173-E15-213R001 Datasheet, NorComp Distributor
173-E15-213R001 Details Description
Related parts for 173-E15-213R001
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PFC/BALLAST/HALF BRDG 16-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 31POS datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 65POS datasheet.pdf