Vishay/Dale CRCW08053R48FNTA
CRCW08053R48FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053R48FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053R48FNTA.pdf
Availability of CRCW08053R48FNTA
QUANTITY
CRCW08053R48FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053R48FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053R48FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053R48FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053R48FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053R48FNTA Details Description
Related parts for CRCW08053R48FNTA
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
TBF 2C 2#16S PIN BULKHEAD RCPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf