Vishay/Sprague 173D106X0010V
173D106X0010V picture photo
Mfg. Part Number
173D106X0010V
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D106X0010V.pdf
Availability of 173D106X0010V
QUANTITY
173D106X0010V Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D106X0010V
Internal Part NumberEIS-173D106X0010V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D106X0010V
Related Links173D10, 173D106X0010V Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D106X0010V Details Description
Related parts for 173D106X0010V
SENSOR OPTO SLOT 5MM TRANS CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 12-BIT BUS TERM ARRAY16-DIP datasheet.pdf
KVM SWITCH 1USER 2PC-S USB/PS2 datasheet.pdf
REPLACE STRIP CASSETTE RED 2STEP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PWR 15MM 7POS datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf