Vishay/Sprague 173D476X0010XWE3
173D476X0010XWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D476X0010XWE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D476X0010XWE3.pdf
Availability of 173D476X0010XWE3
QUANTITY
173D476X0010XWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D476X0010XWE3
Internal Part NumberEIS-173D476X0010XWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D476X0010XWE3
Related Links173D476X, 173D476X0010XWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D476X0010XWE3 Details Description
Related parts for 173D476X0010XWE3
RES SMD 205K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG BOOST CUK INV ADJ 20QFN datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
PENTABAND PCB ANTENNA 5 DBI datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.246W SOT23 datasheet.pdf