Vishay/Sprague 173D565X9010VW
173D565X9010VW picture photo
Mfg. Part Number
173D565X9010VW
Brief Description
CAP TANT 5.6UF 10V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D565X9010VW.pdf
Availability of 173D565X9010VW
QUANTITY
173D565X9010VW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D565X9010VW
Internal Part NumberEIS-173D565X9010VW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D565X9010VW
Related Links173D565, 173D565X9010VW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D565X9010VW Details Description
Related parts for 173D565X9010VW
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LONG PARTITION 20-1/4X18-5/8 datasheet.pdf
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSSO12 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.5V 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 62MM datasheet.pdf
CONN GROUND BLOCK FOR F PLUGS datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC SERIALIZER SMPTE 100BGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf