Ohmite 17FPR025E
17FPR025E picture photo
Mfg. Part Number
17FPR025E
Brief Description
RES 0.025 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
17FPR025E.pdf
Availability of 17FPR025E
QUANTITY
17FPR025E Order Process
Ship out your order
Specifications of 17FPR025E
Internal Part NumberEIS-17FPR025E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.500" L (9.53mm x 38.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17FPR025E
Related Links17FP, 17FPR025E Datasheet, Ohmite Distributor
17FPR025E Details Description
Related parts for 17FPR025E
SWITCH BASIC SPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.315" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V TO-263AB datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf