Portescap 17H118D10B
17H118D10B picture photo
Mfg. Part Number
17H118D10B
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
MOTOR STEPPER 4.1VDC 1.8DEG BI
Datasheet Download
17H118D10B.pdf
Availability of 17H118D10B
QUANTITY
17H118D10B Order Process
Ship out your order
Specifications of 17H118D10B
Internal Part NumberEIS-17H118D10B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information17Hx18D10B, 23Hx18D10B Cert of Compliance
Featured Producth3 Stepper, High-torque Housed Hybrid
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
Series17Hx18D
TypeStandard
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated4.12VDC
Steps per Revolution200
Step Angle1.8°
Torque - Holding (oz-in / mNm)51 / 360
Diameter - Body1.68" (42.67mm)
Diameter - Shaft0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.790" (20.07mm)
Mounting Hole Spacing1.22" (30.99mm)
Length - Lead Wire12.00" (304.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17H118D10B
Related Links17H11, 17H118D10B Datasheet, Portescap Distributor
17H118D10B Details Description
Related parts for 17H118D10B
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 49POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS JAM NUT PIN datasheet.pdf