NorComp 180-015-272L010
180-015-272L010 picture photo
Mfg. Part Number
180-015-272L010
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DB15 FEMALE HD CRIMP TIN
Datasheet Download
180-015-272L010.pdf
Availability of 180-015-272L010
QUANTITY
180-015-272L010 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-015-272L010
Internal Part NumberEIS-180-015-272L010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-015-272L010 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-015-273.pdf180-015-27(2,3)L000.stp180-015-27(2,3)L000.igs
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Series180
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Mating Cycles-
Dielectric Material-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-015-272L010
Related Links180-015, 180-015-272L010 Datasheet, NorComp Distributor
180-015-272L010 Details Description
Related parts for 180-015-272L010
CONN PIN TAPER 14-12AWG TIN-LEAD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CABLE 2POS M12 SOCKET-WIRE 2M datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 3POS 2M datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf