NorComp 180-062-272L010
180-062-272L010 picture photo
Mfg. Part Number
180-062-272L010
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DB62 FEMALE HD CRIMP TIN
Datasheet Download
180-062-272L010.pdf
Availability of 180-062-272L010
QUANTITY
180-062-272L010 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-062-272L010
Internal Part NumberEIS-180-062-272L010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-062-272L010 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-062-273.pdf180-062-27(2,3)L000.stp180-062-27(2,3)L000.igs
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Series180
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Mating Cycles-
Dielectric Material-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-062-272L010
Related Links180-062, 180-062-272L010 Datasheet, NorComp Distributor
180-062-272L010 Details Description
Related parts for 180-062-272L010
NON-SENSITIVE GATE 70.0A 400V datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DIP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZD25 PG16 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 69MM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 230MA 2.72 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf