NorComp 180-M62-103L031
180-M62-103L031 picture photo
Mfg. Part Number
180-M62-103L031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-M62-103L031.pdf
Availability of 180-M62-103L031
QUANTITY
180-M62-103L031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M62-103L031
Internal Part NumberEIS-180-M62-103L031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductHigh Density Screw Machined D-Sub Connectors
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M62-103.pdf180-M62-103.stp180-M62-103.igs
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180-M, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-M62-103L031
Related Links180-M62, 180-M62-103L031 Datasheet, NorComp Distributor
180-M62-103L031 Details Description
Related parts for 180-M62-103L031
10.8MM GUIDE PIN INT THR datasheet.pdf
STRAIN GAUGE INDICATOR RECORDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf
IND, PWR, 1.5UH, 4.5ARMS, NPB datasheet.pdf