AVX Corporation 1808AC502MAT1A
1808AC502MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AC502MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5000PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC502MAT1A.pdf
Availability of 1808AC502MAT1A
QUANTITY
1808AC502MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC502MAT1A
Internal Part NumberEIS-1808AC502MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC502MAT1A
Related Links1808AC5, 1808AC502MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC502MAT1A Details Description
Related parts for 1808AC502MAT1A
MOSFET N-CH 40V 206A SUPER-220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 18POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 8GB SLC datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 116MA 27.2 OHM datasheet.pdf