AVX Corporation 1808HC152KAT3A
1808HC152KAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1808HC152KAT3A
Brief Description
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1808
Datasheet Download
1808HC152KAT3A.pdf
Availability of 1808HC152KAT3A
QUANTITY
1808HC152KAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808HC152KAT3A
Internal Part NumberEIS-1808HC152KAT3A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808HC152KAT3A
Related Links1808HC1, 1808HC152KAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808HC152KAT3A Details Description
Related parts for 1808HC152KAT3A
IC ENCORE MCU FLASH 48K 64LQFP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD PROT 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.4A datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE HORIZONTAL datasheet.pdf
LED GREEN/ORG CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf