AVX Corporation 18121C334MAT2A
18121C334MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18121C334MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
18121C334MAT2A.pdf
Availability of 18121C334MAT2A
QUANTITY
18121C334MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18121C334MAT2A
Internal Part NumberEIS-18121C334MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18121C334MAT2A
Related Links18121C3, 18121C334MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18121C334MAT2A Details Description
Related parts for 18121C334MAT2A
TORX KEY T-HANDLE T15 3.94" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 3-24VDC PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS SHROUDED SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC NFC CONTACTLESS TXRX 32HVQFN datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf