AVX Corporation 1825AC104MAT3A
1825AC104MAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1825AC104MAT3A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC104MAT3A.pdf
Availability of 1825AC104MAT3A
QUANTITY
1825AC104MAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC104MAT3A
Internal Part NumberEIS-1825AC104MAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC104MAT3A
Related Links1825AC1, 1825AC104MAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC104MAT3A Details Description
Related parts for 1825AC104MAT3A
FLKM26 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf