AVX Corporation 1825AC273MAT1A\SB
1825AC273MAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825AC273MAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC273MAT1A\SB.pdf
Availability of 1825AC273MAT1A\SB
QUANTITY
1825AC273MAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC273MAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1825AC273MAT1A\SB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC273MAT1A\SB
Related Links1825AC27, 1825AC273MAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC273MAT1A\SB Details Description
Related parts for 1825AC273MAT1A\SB
CONN TERMINAL 6AWG #10 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SLOW DBL PULS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 400MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A TO-220CP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.8A 260 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf