NorComp 183-015-113R161
183-015-113R161 picture photo
Mfg. Part Number
183-015-113R161
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
183-015-113R161.pdf
Availability of 183-015-113R161
QUANTITY
183-015-113R161 Order Process
Ship out your order
Specifications of 183-015-113R161
Internal Part NumberEIS-183-015-113R161
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents183-015-113R161 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model183-015-113R(1x,4x,54,57)1.pdf183-015-113R(1x,4x,54,57)1.stp183-015-113R(1x,4x,54,57)1.igs
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series183
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)183-015-113R161
Related Links183-015, 183-015-113R161 Datasheet, NorComp Distributor
183-015-113R161 Details Description
Related parts for 183-015-113R161
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
ACCELEROMETER 3-AXIS +/-2G SPI datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CORD GRIP, M20, SS, SI, 4-6.5 MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf