NorComp 195-078-113L551
195-078-113L551 picture photo
Mfg. Part Number
195-078-113L551
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
195-078-113L551.pdf
Availability of 195-078-113L551
QUANTITY
195-078-113L551 Order Process
Ship out your order
Specifications of 195-078-113L551
Internal Part NumberEIS-195-078-113L551
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model195-078-113Lxx1.pdf195-078-113Lxx1.stp195-078-113Lxx1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series195
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195-078-113L551
Related Links195-078, 195-078-113L551 Datasheet, NorComp Distributor
195-078-113L551 Details Description
Related parts for 195-078-113L551
IDC CABLE - MSC16A/MC16M/X datasheet.pdf
IC DUAL POWER DIST SW 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 3A 24V datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 1K SRAM 44-PQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf