NorComp 195-078-213L551
195-078-213L551 picture photo
Mfg. Part Number
195-078-213L551
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
195-078-213L551.pdf
Availability of 195-078-213L551
QUANTITY
195-078-213L551 Order Process
Ship out your order
Specifications of 195-078-213L551
Internal Part NumberEIS-195-078-213L551
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model195-078-213Lxx1.pdf195-078-213Lxx1.stp195-078-213Lxx1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series195
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195-078-213L551
Related Links195-078, 195-078-213L551 Datasheet, NorComp Distributor
195-078-213L551 Details Description
Related parts for 195-078-213L551
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT UNI SOT89 datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 110W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS PANEL RA SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf