Vishay/Sprague 199D335X0035B6B1E3
199D335X0035B6B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D335X0035B6B1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D335X0035B6B1E3.pdf
Availability of 199D335X0035B6B1E3
QUANTITY
199D335X0035B6B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D335X0035B6B1E3
Internal Part NumberEIS-199D335X0035B6B1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.398" (10.12mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D335X0035B6B1E3
Related Links199D335X0, 199D335X0035B6B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D335X0035B6B1E3 Details Description
Related parts for 199D335X0035B6B1E3
IC OPAMP GP 3.5MHZ 8SO datasheet.pdf