Microsemi Commercial Components 1EZ170DE3/TR12
1EZ170DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ170DE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 170V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ170DE3/TR12.pdf
Availability of 1EZ170DE3/TR12
QUANTITY
1EZ170DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ170DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ170DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)170V
Tolerance±20%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)1450 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 130.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ170DE3/TR12
Related Links1EZ170D, 1EZ170DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ170DE3/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ170DE3/TR12
CONN SOCKET 10POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 10.3A 10 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 175MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-220F datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.5" NYL 0.062" BLU datasheet.pdf
LOC-JACK U/W 59980-1 B/M 3.5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A POWERDI5 datasheet.pdf
ADAPTER F/F TYPE N/SMA 18GHZ datasheet.pdf