Microsemi Commercial Components 1PMT5928C/TR13
1PMT5928C/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1PMT5928C/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA
Datasheet Download
1PMT5928C/TR13.pdf
Availability of 1PMT5928C/TR13
QUANTITY
1PMT5928C/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1PMT5928C/TR13
Internal Part NumberEIS-1PMT5928C/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackageDO-216AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1PMT5928C/TR13
Related Links1PMT592, 1PMT5928C/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1PMT5928C/TR13 Details Description
Related parts for 1PMT5928C/TR13
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
IC CLK DVR ZD PLL 2.5V 144-BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS DIP .100 datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 36POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
LED 5MM COOL WHITE CLR 28V S5.7S datasheet.pdf