ON Semiconductor 1SMF16BT1
1SMF16BT1 picture photo
Mfg. Part Number
1SMF16BT1
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123FL
Datasheet Download
1SMF16BT1.pdf
Availability of 1SMF16BT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SMF16BT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMF16BT1
Internal Part NumberEIS-1SMF16BT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 12/Apr/2006
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123FL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMF16BT1
Related Links1SMF, 1SMF16BT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMF16BT1 Details Description
Related parts for 1SMF16BT1
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V/2.63V 8DFN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
3/4" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A datasheet.pdf