| Internal Part Number | EIS-20020002-H071B01LF | |
| Featured Product | Signal and Power Terminal Blocks | |
| PCN Part Number | Anytek Integration 02/Apr/2015 | |
| Standard Package | 720 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets | |
| Series | 01-508 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 7 | |
| Positions Per Level | 7 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Header Orientation | - | |
| Plug Wire Entry | 180° | |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 12A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-24 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1-2.5mm² | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Contact Mating Finish | Tin | |
| Features | Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 20020002-H071B01LF | |
| Related Links | 20020002-, 20020002-H071B01LF Datasheet, FFF Distributor | |
 | 43914-1105 | CONN RECEPT 14POS 10MM F/H | datasheet.pdf | |