FFF 20020302-G171B01LF
20020302-G171B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020302-G171B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020302-G171B01LF.pdf
Availability of 20020302-G171B01LF
QUANTITY
20020302-G171B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020302-G171B01LF
Internal Part NumberEIS-20020302-G171B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Design 28/Apr/2014
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package315
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series09-500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesLever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020302-G171B01LF
Related Links20020302-, 20020302-G171B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020302-G171B01LF Details Description
Related parts for 20020302-G171B01LF
FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM TH datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL60H/AE60G/HPL60H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 12GBIT datasheet.pdf
709FX-SC SWITCH datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf