Bel Fuse Inc. 20IMX4-15-8
20IMX4-15-8 picture photo
Mfg. Part Number
20IMX4-15-8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 15V 0.28A
Datasheet Download
20IMX4-15-8.pdf
Availability of 20IMX4-15-8
QUANTITY
20IMX4-15-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 20IMX4-15-8
Internal Part NumberEIS-20IMX4-15-8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMX4
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8.4V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)280mA
Power (Watts) - Manufacture Series4W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension1.30" L x 0.79" W x 0.34" H (33.02mm x 20.07mm x 8.64mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max4W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20IMX4-15-8
Related Links20IMX, 20IMX4-15-8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
20IMX4-15-8 Details Description
Related parts for 20IMX4-15-8
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D618SL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN FORK VINYL INSUL 50PC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5VIN 5VOUT 1W datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
REDUCER, M20 - M16, NPB datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS PANEL MOUNT datasheet.pdf