Panasonic Electronic Components 20SEP68M+T
20SEP68M+T picture photo
Mfg. Part Number
20SEP68M+T
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 20V T/H
Datasheet Download
20SEP68M+T.pdf
Availability of 20SEP68M+T
QUANTITY
20SEP68M+T Order Process
Ship out your order
Specifications of 20SEP68M+T
Internal Part NumberEIS-20SEP68M+T
Standard Package500
SeriesOS-CON, SEP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20SEP68M+T
Related Links20SEP, 20SEP68M+T Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
20SEP68M+T Details Description
Related parts for 20SEP68M+T
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 50NS 42SOJ datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 3.5A TO-220FI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CTV 143C 48#20 8#16 SKT J/N RE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
470UF 25V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf