Bourns Inc. 2200HT-8R2-H
2200HT-8R2-H picture photo
Mfg. Part Number
2200HT-8R2-H
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 15.1A 8 MOHM TH
Datasheet Download
2200HT-8R2-H.pdf
Availability of 2200HT-8R2-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2200HT-8R2-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200HT-8R2-H
Internal Part NumberEIS-2200HT-8R2-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±15%
Current Rating15.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" Dia (24.13mm)
Height - Seated (Max)0.550" (13.97mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200HT-8R2-H
Related Links2200HT, 2200HT-8R2-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200HT-8R2-H Details Description
Related parts for 2200HT-8R2-H
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 4P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.3A 105 MOHM datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ ISM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CABLE TIE ANCHOR MOUNT, 0.2" HOL datasheet.pdf