Daburn 2215/20BR-1000
2215/20BR-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2215/20BR-1000
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 1000V 20 AWG BRN
Datasheet Download
2215/20BR-1000.pdf
Availability of 2215/20BR-1000
QUANTITY
2215/20BR-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2215/20BR-1000
Internal Part NumberEIS-2215/20BR-1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-16878 Type C
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/28
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage1000V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorBrown
RatingsUL Style 1430
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2215/20BR-1000
Related Links2215/20, 2215/20BR-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2215/20BR-1000 Details Description
Related parts for 2215/20BR-1000
CONN HOUSING 20POS 1.25MM datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 200A CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 6800PF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Backlight 8-SOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC89 datasheet.pdf
SW MINI SPST-NO HNG LEVER 250V datasheet.pdf