AVX Corporation 22251A182GAT2A
22251A182GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
22251A182GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 2225
Datasheet Download
22251A182GAT2A.pdf
Availability of 22251A182GAT2A
QUANTITY
22251A182GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22251A182GAT2A
Internal Part NumberEIS-22251A182GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22251A182GAT2A
Related Links22251A1, 22251A182GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22251A182GAT2A Details Description
Related parts for 22251A182GAT2A
CONN HEADER 50POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SNGL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 35W 2 CHAN PQFN44 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.1A 80 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf