Illinois Capacitor 223MPW630K
223MPW630K picture photo
Mfg. Part Number
223MPW630K
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 630V AXIAL
Datasheet Download
223MPW630K.pdf
Availability of 223MPW630K
QUANTITY
223MPW630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 223MPW630K
Internal Part NumberEIS-223MPW630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPW
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.571" L (8.50mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)223MPW630K
Related Links223MP, 223MPW630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
223MPW630K Details Description
Related parts for 223MPW630K
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 340MA 1.56 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR STROBE 8TSSOP datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CUTOFF PUNCH datasheet.pdf
PV MIMI GOLDPL LP 2P3S S datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf