Switchcraft Inc. 23282-31PG-350
23282-31PG-350 picture photo
Mfg. Part Number
23282-31PG-350
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE PIN
Datasheet Download
23282-31PG-350.pdf
Availability of 23282-31PG-350
QUANTITY
23282-31PG-350 Order Process
Ship out your order
Specifications of 23282-31PG-350
Internal Part NumberEIS-23282-31PG-350
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMega-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23282-31PG-350
Related Links23282-3, 23282-31PG-350 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
23282-31PG-350 Details Description
Related parts for 23282-31PG-350
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
IC DSP IN-CAR REMOTE AMP 44-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf