NMB Technologies Corp. 2408NL-04W-B20-L00
2408NL-04W-B20-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-04W-B20-L00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-04W-B20-L00.pdf
Availability of 2408NL-04W-B20-L00
QUANTITY
2408NL-04W-B20-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-04W-B20-L00
Internal Part NumberEIS-2408NL-04W-B20-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information2408NL-04W-B20-L00 Material
Standard Package120
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2408NL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow13.0 CFM (0.368m³/min)
Static Pressure0.094 in H2O (23.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise25.5 dB
Power (Watts)0.84W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.070A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-04W-B20-L00
Related Links2408NL-04, 2408NL-04W-B20-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-04W-B20-L00 Details Description
Related parts for 2408NL-04W-B20-L00
OSC XO 20.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .10-.20"250PC datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CABLE 50POS-16POS SOCKET 0.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf