Microchip Technology 24AA024-I/MS
24AA024-I/MS picture photo
Mfg. Part Number
24AA024-I/MS
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP
Datasheet Download
24AA024-I/MS.pdf
Availability of 24AA024-I/MS
QUANTITY
24AA024-I/MS Order Process
Ship out your order
Specifications of 24AA024-I/MS
Internal Part NumberEIS-24AA024-I/MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24AA024-I/MS
Related Links24AA02, 24AA024-I/MS Datasheet, Microchip Technology Distributor
24AA024-I/MS Details Description
Related parts for 24AA024-I/MS
IDC CABLE - MKS10K/MC10M/MCS10K datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMU37B/AE37G/AFU37B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG FEM 3POS 16AWG 10M datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf