Microchip Technology 24LC025T-E/MS
24LC025T-E/MS picture photo
Mfg. Part Number
24LC025T-E/MS
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP
Datasheet Download
24LC025T-E/MS.pdf
Availability of 24LC025T-E/MS
QUANTITY
24LC025T-E/MS Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC025T-E/MS
Internal Part NumberEIS-24LC025T-E/MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC025T-E/MS
Related Links24LC02, 24LC025T-E/MS Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC025T-E/MS Details Description
Related parts for 24LC025T-E/MS
CONN HEADER VERT 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 20NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 7POS 2.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 2A SOT23F-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf