API Delevan 2500R-15H
2500R-15H picture photo
Mfg. Part Number
2500R-15H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 510UH 105MA 11.6 OHM
Datasheet Download
2500R-15H.pdf
Availability of 2500R-15H
QUANTITY
2500R-15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2500R-15H
Internal Part NumberEIS-2500R-15H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2500R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance510µH
Tolerance±3%
Current Rating105mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11.6 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2500R-15H
Related Links2500, 2500R-15H Datasheet, API Delevan Distributor
2500R-15H Details Description
Related parts for 2500R-15H
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BCD-TO-DECIMAL DECODER 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16.3VC DO204AC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 DEG datasheet.pdf