Rubycon 250BXC33MEFC12.5X20
250BXC33MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
250BXC33MEFC12.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250BXC33MEFC12.5X20.pdf
Availability of 250BXC33MEFC12.5X20
QUANTITY
250BXC33MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250BXC33MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-250BXC33MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250BXC33MEFC12.5X20
Related Links250BXC33M, 250BXC33MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
250BXC33MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 250BXC33MEFC12.5X20
IC REG MULT CONFIG INV 12V TO220 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 1.35-1.85GHZ datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf