Rubycon 250MXC820MEFCSN30X40
250MXC820MEFCSN30X40 picture photo
Mfg. Part Number
250MXC820MEFCSN30X40
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250MXC820MEFCSN30X40.pdf
Availability of 250MXC820MEFCSN30X40
QUANTITY
250MXC820MEFCSN30X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250MXC820MEFCSN30X40
Internal Part NumberEIS-250MXC820MEFCSN30X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.18A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250MXC820MEFCSN30X40
Related Links250MXC820M, 250MXC820MEFCSN30X40 Datasheet, Rubycon Distributor
250MXC820MEFCSN30X40 Details Description
Related parts for 250MXC820MEFCSN30X40
SWITCH ROTARY DIP 16-POS SIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS R/A BROWN POL C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
8336-8 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MOD IPM 6-PAC 15A 600V DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf