Johanson Technology Inc. 250R05L120FV4T
250R05L120FV4T picture photo
Mfg. Part Number
250R05L120FV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
250R05L120FV4T.pdf
Availability of 250R05L120FV4T
QUANTITY
250R05L120FV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 250R05L120FV4T
Internal Part NumberEIS-250R05L120FV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250R05L120FV4T
Related Links250R05L, 250R05L120FV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
250R05L120FV4T Details Description
Related parts for 250R05L120FV4T
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
BAG SHIELD METAL-IN 6X8 datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SNSW 4A SCRW PLAN 79215827 datasheet.pdf
CAB 32 GASKET FRTMT ALU datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
POWER CONN 250 2POS PLUG datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf