Rubycon 250TXW470MEFC18X50
250TXW470MEFC18X50 picture photo
Mfg. Part Number
250TXW470MEFC18X50
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250TXW470MEFC18X50.pdf
Availability of 250TXW470MEFC18X50
QUANTITY
250TXW470MEFC18X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250TXW470MEFC18X50
Internal Part NumberEIS-250TXW470MEFC18X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXW
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.83A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250TXW470MEFC18X50
Related Links250TXW470, 250TXW470MEFC18X50 Datasheet, Rubycon Distributor
250TXW470MEFC18X50 Details Description
Related parts for 250TXW470MEFC18X50
SIDACTOR BI 58V 250A TO-92 datasheet.pdf
WIPES ELECTRONICS 560 PIECES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONTROL SOCKET 8 POS DIN MOUNT datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 17A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
33UF 250V 12.5X25 SINGLE END datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf