API Delevan 2512-222J
2512-222J picture photo
Mfg. Part Number
2512-222J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1A 400 MOHM SMD
Datasheet Download
2512-222J.pdf
Availability of 2512-222J
QUANTITY
2512-222J Order Process
Ship out your order
Specifications of 2512-222J
Internal Part NumberEIS-2512-222J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2512
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation750mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2512-222J
Related Links2512, 2512-222J Datasheet, API Delevan Distributor
2512-222J Details Description
Related parts for 2512-222J
IC POT DGTL 10K 256POS 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
GDT 75V 20% 20KA datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 360 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED datasheet.pdf
1000 TB SPR CLA WL 1WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
AB 14C 14#16 SKT PLUG 621 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W MELF datasheet.pdf