Johanson Technology Inc. 251R15S5R1BV4E
251R15S5R1BV4E picture photo
Mfg. Part Number
251R15S5R1BV4E
Brief Description
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
251R15S5R1BV4E.pdf
Availability of 251R15S5R1BV4E
QUANTITY
251R15S5R1BV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R15S5R1BV4E
Internal Part NumberEIS-251R15S5R1BV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.046" (1.17mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R15S5R1BV4E
Related Links251R15S, 251R15S5R1BV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R15S5R1BV4E Details Description
Related parts for 251R15S5R1BV4E
IC REG LDO 5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 4 INCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CONN TRANSIST datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.013UF RADIAL datasheet.pdf
1500 VDC 25 AMP INLINE MIDGET FU datasheet.pdf