3M 2520-6002UG
2520-6002UG picture photo
Mfg. Part Number
2520-6002UG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS STR GOLD T/H
Datasheet Download
2520-6002UG.pdf
Availability of 2520-6002UG
QUANTITY
2520-6002UG Order Process
Ship out your order
Specifications of 2520-6002UG
Internal Part NumberEIS-2520-6002UG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
Standard Package504
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2500
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.243" (6.17mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2520-6002UG
Related Links2520-, 2520-6002UG Datasheet, 3M Distributor
2520-6002UG Details Description
Related parts for 2520-6002UG
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 35A TO263 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 200A TO-264 datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 0.18A 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V R2H 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
STRIP MARKER 9 SPCL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf